Hemoklinika w dniu 2.05.2024 będzie czynna w godzinach 12:00 - 20:00

Dożylna terapia niedoboru żelaza

Podanie dożylne preparatu żelaza jest procedurą, która polega na uzupełnieniu deficytu żelaza w organizmie podczas wlewu dożylnego. W trakcie jednego zabiegu zazwyczaj podaje się 100 lub 500 mg preparatu.

Dożylna terapia niedoboru żelaza

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości.

Dlaczego żelazo jest ważne? Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego. Żelazo występuje w substancji zwanej hemoglobiną, która znajduje się w czerwonych krwinkach. Hemoglobina przenosi tlen we krwi z płuc do reszty ciała. Tlen jest potrzebny w mózgu do koncentracji i mięśniach w celu uzyskania energii fizycznej. Żelazo jest również potrzebne do utrzymania zdrowego układu odpornościowego, co pomaga zwalczać infekcje.

krwinki czerwone

Objawy niedoboru żelaza

Najczęstsze objawy niedoboru żelaza to:

  • Osłabienie, szybkie męczenie się
  • Upośledzenie koncentracji uwagi
  • Bóle, zawroty głowy
  • Kołatania serca, duszność
  • Bladość skóry i błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej, spojówek
  • Osłabienie jakości włosów (cienkie, łamliwe, łatwo wypadające)
  • Zmiany paznokci (blade, z obecnością podłużnych prążków i rowków), a także suchość skóry.

Leczenie niedoboru żelaza

Najczęstszą metodą leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza jest stosowanie doustnych preparatów żelaza. Jednak organizm może wchłonąć tylko określoną jego ilość, dlatego terapia doustna jest długotrwała, a na poprawę stanu zdrowia przeważnie czeka się kilka miesięcy. Podczas terapii doustnej często występują uciążliwe skutki uboczne ze strony układu pokarmowego, takie jak: zaparcia, biegunka, rozstrój żołądka, mdłości czy bóle brzucha. Za pomocą dożylnej podaży możliwe jest uzupełnienie magazynów żelaza podczas jednej wizyty i uniknięcie uciążliwych efektów ubocznych.

Co to jest podanie dożylne żelaza?

Podanie dożylne preparatu żelaza jest procedurą, która polega na uzupełnieniu deficytu żelaza w organizmie podczas wlewu dożylnego. W trakcie jednego zabiegu zazwyczaj podaje się 100 lub 500 mg preparatu. Zależy to od poziomu niedoboru żelaza oraz innych czynników.

Koszt procedury to:

460,00 zł – podanie dożylne żelaza – 100 mg

610,00 zł – podanie dożylne żelaza – 500 mg

Cena obejmuje:

  • Konsultację lekarską
  • Kwalifikację do podania żelaza
  • Procedurę dożylnego podanie żelaza
  • Preparat żelaza – lek

Ważne informacje

Na dożylne podanie żelaza należy się wcześniej umówić pod nr tel. 661 425 200

Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualne badania (maksymalnie sprzed 2 tyg.):

  • morfologia;
  • oznaczenie poziomu ferrytyny we krwi;
  • oznaczenie poziomu żelaza we krwi;
  • CRP;
  • AST, ALT.

Dodatkowo na pierwszą wizytę:

  • p-ciała antyHCV;
  • p-ciała antyHBc, antyHBs;
  • antygen HBs.

Kiedy wskazane jest leczenie dożylnymi preparatami żelaza?

  • Jeżeli wykazujesz nietolerancję na żelazo doustne
  • Jeżeli dotychczasowe leczenie doustnymi preparatami żelaza nie przynosiło rezultatów
  • Jeżeli potrzebujesz szybkiego podniesienia poziomu żelaza
  • Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę nerek lub przewlekłą niewydolność serca
  • Jeżeli cierpisz na zaburzenia wchłaniania lub choroby zapalne przewodu pokarmowego

Przebieg procedury dożylnego podania żelaza

Podanie dożylne preparatu żelaza jest procedurą, która polega na uzupełnieniu deficytu żelaza w organizmie podczas wlewu dożylnego. W trakcie jednego zabiegu zazwyczaj podaje się 100 lub 500 mg preparatu. Zależy to od poziomu niedoboru żelaza oraz innych czynników.

W trakcie zabiegu pacjent pozostaje w pozycji leżącej lub wygodnie siedząc – w zależności od preferencji. Lek podaje się we wlewie dożylnym. Wymaga to założenia wenflonu – wkłucia dożylnego, wiążącego się z możliwym chwilowym bólem podobnym jak przy pobieraniu krwi. Po przetoczeniu żelaza dla bezpieczeństwa pacjent zostaje na pół godzinnej obserwacji.

Możliwe powikłania

Niezbyt często mogą wystąpić ostre ciężkie reakcje rzekomoanafilaktyczne. Reakcje takie pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku minut po podaniu leku i na ogół charakteryzują się nagłym napadem trudności w oddychaniu i/lub wystąpienie zapaści sercowo – naczyniowej. Inne, nie tak ciężkie, objawy natychmiastowej nadwrażliwości również nie występują często i należą do nich: pokrzywka, wysypka, swędzenie, nudności oraz dreszcze.

W razie pojawienia się oznak reakcji rzekomoanafilaktycznej natychmiast zaprzestaje się podawania leku i pacjentowi zostaje udzielona pomoc medyczna. W tym celu podmiot leczniczy został wyposażony w sprzęt do resuscytacji oraz zestaw przeciwwstrząsowy, a cała procedura odbywa się pod nadzorem przeszkolonego w zakresie oceny i leczenia reakcji anafilaktycznych personelu medycznego.

Mogą również wystąpić reakcje opóźnione przy podawaniu dożylnym żelaza. Charakteryzują się one takimi objawami jak: bóle stawów, bóle mięśniowe, nudności, wymioty i niekiedy gorączka. Objawy mogą pojawić się w czasie od paru godzin do czterech dni od momentu podania leku. Objawy trwają zazwyczaj od 2 do 4 dni i ustępują samoistnie lub znikają po podaniu prostych leków przeciwbólowych. Ponadto może wystąpić zaostrzenie bólów stawowych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz reakcje miejscowe, które powodują ból i zapalenie w miejscu iniekcji lub w jego pobliżu, a także mogą wywołać miejscowe zapalenie żyły.

Zabarwienie skóry (na brązowo) może nastąpić w wyniku wycieku żelaza do tkanki wokół miejsca nakłucia (kroplówki). Zdarza się to rzadko, ale plama może być długotrwała lub pozostać na stałe. Powiadom natychmiast lekarza lub pielęgniarkę o jakimkolwiek bólu, pieczeniu, zaczerwienieniu lub opuchnięciu w miejscu nakłucia (kroplówki).

Czas trwania procedury

Cała procedura powinna zająć około godziny. Każdorazowo pierwsze 25 mg żelaza należy wlewać w ciągu 15 minut. Jeśli nie występują żadne reakcje niepożądane w tym czasie, to należy podawać pozostałą ilość roztworu z prędkością nie większą niż 100ml w 30 min.

Postępowanie po zakończeniu podawania preparatu żelaza

Po zabiegu zakłada się̨ jałowy opatrunek uciskowy. Wystąpienie krwawienia lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić́ pielęgniarce lub lekarzowi. Pacjent powinien powoli zaadoptować́ się̨ do pozycji wyprostnej (powinien pozostać́ w pozycji siedzącej przez kilka minut).

Po dożylnym podaniu żelaza, dla bezpieczeństwa, pacjent zostaje na pół godzinnej obserwacji. O ile nie wystąpią działania niepożądane pacjent może samodzielnie wrócić samochodem do domu i wykonywać normalne czynności.

Jeśli coś pozostaje niezrozumiałe lub chciałaby Pan/Pani dowiedzieć się więcej na temat dożylnego podawania żelaza proszę o zadawanie pytań lekarzowi lub pielęgniarce wykonującej procedurę.

Category
Zabiegi